ilustračná fotografia

Hodnota porozumenia

by Andrea

Lepšia je kôrka suchého chleba pri troche pokoja, ako dom plný hodujúcich a hádok.

Prísl 17,1

Hostina. Vyberané jedlá. Lahodná chuť. Kvalitné víno. Slávnostné oblečenie. Množstvo ľudí. Čo môže byť zlé na tejto predstave? Na prvý pohľad nič. A predsa je tam jeden rušivý prvok, pre ktorý je pisateľ Prísloví ochotný jesť kôrku suchého chleba. Hádka a následné napätie. Vojna slov. Zápas o prevahu v ublížení. Sme v období po vianočných sviatkoch a pred Veľkou nocou. Isto si pamätáte, čo všetko ste urobili pre to, aby štedrovečerný stôl bol štedrý nielen v jedle, ale aj v ľudskom porozumení. A teraz si predstavte, že okolo stola zasadne rodina, ktorá prehliadla vašu túžbu po pokoji. Jedlo vníma ako niečo nepodstatné a začne sa venovať svojej tradičnej zábave. Politike a hľadaniu vinníka. Napätie vrcholí. Vám je ľúto, snažíte sa zmeniť tému, ale nikto si váš hlas nevšíma. Ste uprostred vojny slov. Do hodiny je po všetkom. Každý sa vracia do svojho sveta zatrpknutý a nahnevaný. Zostávate sám. Sledujete susedov, ako stále sedia za rodinným stolom. Sú spolu aj vtedy, keď si líhate do postele. Vtedy vám napadne: „Čo by som dal za to, keby som mohol so svojimi blízkymi sedieť v príjemnej atmosfére!“ Štatistiky potvrdzujú, že vianočné obdobie prináša mnoho napätia. Koľkí dúfajú, že blížiace sa veľkonočné sviatky budú v rodinnom kruhu predsa o niečo pokojnejšie?

Kôrka chleba je to, čomu dáva prednosť nielen pisateľ Prísloví, ale aj tí, ktorí túžia po pokoji. O čom môžeme premýšľať
v ďalšom mesiaci? O slove, ktoré vypúšťame zo svojich úst. Aké ovocie prináša? Je to niečo lahodné, príjemné, láskavé? Alebo je to zbraň do ruky tým, ktorí túžia po hádkach a napätí? V mnohých situáciách je ťažké obstáť, zostať ticho a vyhnúť sa hádkam. V takýchto chvíľach sa mi v mysli opakovane vynára obraz Baránka, ktorého „viedli … na zabitie a on neotvoril ústa“. (Izaiáš 53,7) Nemá Boh inú cestu k pokoju? Táto isto nevedie k napätiu a vojne slov.


Otázky k modlitbe a osobnostnému rozvoju

Kedy som nepokojný? Kam chodím načerpať pokoj? Ktoré materiálne potreby ma pripravujú o pokoj? Čo ubližuje mojim vzťahom s okolím? Som zdrojom pokoja tam, kde prichádzam? Ako ním môžem byť? Ako môžem čerpať silu od Boha?


(Text je súčasťou Diára Ora & Labora & Lege 2022.)